Home Rady a Návody Kopřiva má mnoho pozitiv a je prospěšná nejen pro vaši zahradu. Ukážeme...

Kopřiva má mnoho pozitiv a je prospěšná nejen pro vaši zahradu. Ukážeme vám, jak ji můžete využít

0

Pokud si myslíte, že kopřiva není vhodná na nic jiného, ​​jen na vytrhávání v hrubých rukavicích a likvidaci, mýlíte se. Kopřiva má totiž mnoho pozitiv a nejen pro zahradu je velmi prospěšná. Věděli jste, že kopřiva je vhodným zdrojem živin pro vaše plodiny, dokáže výborně přilákat prospěšný hmyz a při správném sklizni je jedlou pochoutkou?

Organické hnojivo z kopřiv

Velmi dobrý způsob, jak zužitkovat živiny nacházející se v kopřivě je vyrobit si vlastní přírodní, organické tekuté rostlinné hnojivo. Kopřiva je totiž plná dobrot podporujících růst plodin, včetně dusíku, vápníku a hořčíku. Pro tento účel můžete použít starší, tvrdší rostlinu, byť mladá rostlinka je v pořádku (lze zužitkovat i jinak). Kopřivu nakrájejte, vložte do vodotěsné nádoby s víkem, jemně upěchujte. Potom naplňte nádobu vodou a nechte louhovat asi měsíc.

Výsledkem je výživné hnojivo pro vaše plodiny. Pokud jej chcete použít, stačí přidat jeden díl kopřivového hnojiva na deset dílů vody. Protože je bohaté na dusík, je zvláště užitečné pro listovou zeleninu, jako je kapusta, mangold a špenát.

Vyrobte si domácí hnojivo, které dodá rostlinám potřebné živiny a neohrozí jejich
Kopřivu můžete také použít jako hodnotný mulč – stačí, když ji nasekanou rozházel kolem větších rostlin nebo křovin.

Kopřiva jako aktivátor kompostu

Vysoký obsah dusíku v kopřivě z ní činí přírodní aktivátor kompostu. Jinými slovy, když přidáte kopřivu do kompostu, urychlíte proces rozkladu. Smíchejte ji se širokou škálou dalších kompostovatelných přísad včetně sušších přísad s vyšším obsahem uhlíku, jako jsou suché listy nebo dřevnaté prerezávky. Ujistěte se, že nepřidáváte do kompostu žádné kořeny ani semena, jinak začnou v kompostu růst.

Kopřiva přitahuje ničitele škůdců, například berušky

Kopřiva je výbornou potravou pro housenky všech druhů motýlů. Oblibě ji i jiný hmyz, včetně užitečných slunéček a jejich hlavního zdroje potravy – mšic. Takže kopřiva může v zahradě působit jako rostlina na odlákání škůdců od pěstované zeleniny, především mšic a roztočů. Na kopřivě si je najdou berušky, které je zlikvidují. Stejným způsobem můžete vysazovat lichořeřišnice – abyste odlákali housenky od zelí.

Exit mobile version