události
HomeMagazínJak si vypěstovat hlívu v domácnosti na kávové usazenině

Jak si vypěstovat hlívu v domácnosti na kávové usazenině

- Reklama -aktualita

Láká vás pěstování hub doma? Mnozí, kteří se o to pokoušeli, skončili s neúspěchem. Houby jsou notoricky nespolehlivé pokud jde o růst, částečně i kvůli sériově vyráběným soupravám na pěstování, které mají nízkou kvalitu. Přesto je opravdu možné pěstovat houby v domácnosti, stačí jen pochopit, jak rostou a co potřebují. Co to má společného s kávovou sedlinou?

Pěstování hlívy ústřičné

Nejjednodušší pěstovatelná houbou v domácnosti je hlíva ústřičná. Dále je třeba vybrat růstové médium. Nejběžnějšími materiály na pěstování ústřic jsou obvykle čerstvě nařezané polena z tvrdého dřeva nebo nasekaná sláma. Pěstování hub na polínka bývá velmi úspěšné, ale je také náročné, navíc na první úrodu můžete čekat i rok. Pěstování na slámě zase vyžaduje, abyste slámu nejdříve pasterizovali a tak zlikvidovali rezidentní mikroorganismy, které by konkurovaly myceliu.

Kávová sedlina jako pěstební substrát

Krása pěstování hub na sedimentech z kávy spočívá v tom, že substrát je již pasterizovaný procesem přípravy kávy. Takže můžete obejít celý krok pasterizace a přejít přímo na očkování. Mletá kávová sedlina je plná živin, které hlíva velmi ocení.

Očkování hlívy do substrátu

Nejprve si objednejte zdravé podhoubí hlívy ústřičné. Větší úspěch dosáhnete, pokud použijete vysoký poměr podhoubí vůči kávové usazenině. Na začátek se vyplatí použít asi 500 g hlívy ústřičné na 2,5 kg použité kávy. Pokud prodejce, u kterého koupíte podhoubí, prodává i filtrační pytle pro pěstování hub, pořiďte si i ty. Zvýší šanci na úspěch a vytvoří dokonalé prostředí pro růst hlívy. Pokud se vám takové pytel nepodaří sehnat, použijte velké 2-litrové mrazicí sáček, prázdnou nádobu na zmrzlinu nebo krabici na mléko. Nádoby dobře vyčistěte a po stranách vyřízněte otvory 4 x 5 mm.

Odkud sehnat tolik kávové sedliny?

Takové množství zřejmě doma nezískáte, ale můžete poprosit o pomoc frekventovanou kavárna. Sáček nebo nádoba by měla být do dvou třetin naplněna sedlinou, další věc je, že musí být v ten den čerstvá. Většina kaváren s tím nemá problém – velké kavárny denně vyhazují několik kilogramů tohoto „odpadu“.

Jak uložit podhoubí a urychlit růst hlívy?

Když máte sedlinu v nádobě či v pytli, dobře si umyjte ruce rovnoměrně vmíchejte podhoubí do kávy. Potom vak či nádobu umístěte na teplé (18 – 25 ° C) a tmavé místo (například: větraná skříň, pod postel, do skříňky a podobně). Během následujících tří týdnů uvidíte, jak se podhoubí oživí a rozroste se po kávové usazenině, dokud ji celou nepřeroste doběla. Růst můžete sledovat ze dne na den.

Po 3 týdnech se celé sáček nebo nádoba s kávovou sedlinou přemění na bílou hmotu. Pokud si všimnete nějaké zelené místa, jsou znakem rostoucí konkurence. Pokud je to jen malý kousek, přidejte do těchto oblastí sůl, která by měla nežádoucí rostliny usmrtit. Pokud však je zelené téměř celé kapsa, bude to s největší pravděpodobností způsobeno nekvalitním podhoubím nebo četnými sporami plísní, které byly smíchány do kávové sedliny. V tom případě se nedá nic jiného dělat jen pokus opakovat.

Jak správně sušit houby
Zdravě vypadající bílou masu v nádobě či pytli přeložte na místo s dostatkem čerstvého vzduchu a trochou světla – ideální je zastíněn parapet nebo pracovní deska. Do sáčku / nádoby vyřežte otvor 5 cm x 5 cm a dvakrát denně postříkejte tuto oblast vodou – nikdy by neměla vyschnout, protože houby milují vlhké prostředí.

Asi po týdnu zaznamenáte maličké hříbky. Následujících 5 až 7 dní se každý den jejich velikost zdvojnásobí. Když se okraj kloboučků začne otáčet nahoru, je načase posbírat úrodu a vychutnat si plody své práce. Hlívy odřízněte a pusťte se do vaření!

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel